Nyhetssvep vecka 11

De största nyheterna under vecka 11, 2016.

ikon_nyheter Veckans största samtalsämne var att Adam LaRoche pensionerade sig från baseboll och avstod sitt sista kontraktsår med Chicago White Sox värt 13 miljoner dollar. LaRoche ombads av klubbens vice president Kenny Williams att minska antalet vistelser för Adams son Drake i klubbhuset, något som LaRoche motsatte sig. Drake uppfostras genom att gå i traditionell skola och därutöver befinna sig i pappa Adams närvaro i klubbens faciliteter. Klubbens ägare Jerry Reinsdorf har ställt sig bakom klubbledningens beslut, men har också pratat med spelaren och gick sedan ut med ett uttalande om att all kommunikation nu sker internt inom klubben.

ikon_nyheter Bröderna Lourdes och Yulieski Gurriel tar nya steg mot MLB-spel genom att skriva kontrakt med agenturen Wasserman Media Group. Samma firma har hjälp spelare som Yasiel Puig, Kendrys Morales och Yoenis Cespedes med MLB-kontrakt. Gurriel-bröderna vistas och tränar för närvarande i Miami på turistvisum.

ikon_nyheter Turneringen World Baseball Classic ska spelas under 2017 men redan nu pågår kvalificeringar. Klara lag under februari och mars är Australien (som slog ut Sydafrika), Colombia (som slog Panama) och Mexiko (som slog Nicaragua). Den kanske mest namnkunnige spelaren Adrian Gonzalez, till vardags i Los Angeles Dodgers, gick 0-1 och 3 BB mot Tjeckien och 2-3 och 1 R mot Nicaragua.

ikon_skada2 Toronto Blue Jays DH Edwin Encarnacion har missat hela Spring Training hittills och hans skadad magmuskel gör att hans närvaro på Opening Day ser ut att vara i farozonen. 33-åringen går i år in på sitt sista kontraktsår med Blue Jays och samtalen om ett nytt kontrakt med klubben går trögt.

ikon_nyheter Shortstop Ruben Tejada placerades på waivers av New York Mets och plockades sedan upp av St. Louis Cardinals som ersättare för skadade Jhonny Peralta. Tejada gjorde sex säsonger i Queens-klubben men blev överflödig när Asdrubal Cabrera och Neil Walker anlände till klubben, samt att Mets därutöver har Wilmer Flores konkurrerande på samma positioner på infield.

ikon_nyheter Brett Gardner, outfielder i New York Yankees, har haft problem med sin vänstra handled men gjorde försäsongsdebut i 2-1-segern mot Toronto Blue Jays. Gardner gick 0-2.

ikon_skada2 Lance McCullers, reliever i Houston Astros, kommer att börja säsongen på skadelistan. Hans högra axel har krånglat hela försäsongen och är svullen, dock visade magnetröntgen inget konstigt och McCullers räknar vara tillbaka under april.

ikon_skada2 Bronson Arroyo, SP i Washinton Nationals, startar säsongen med en rehabiliteringsträning av sin axel på fyra till sex veckor. Beskedet från röntgen var dock bättre än väntat, läkarna befarade att en muskel i rotatorkuffen – en muskelgrupp i axeln – var av. Det hade inneburit att säsongen och karriären var över. Arroyo hoppas komma tillbaka och kasta sin sista säsong under 2016.

ikon_nyheter Los Angeles Dodgers outfielder Yasiel Puig hamnade i ett bråk tillsammans med sin syster på en nattklubb i Miami under november. Bråket ledde inte till någon polisiär utredning men ligan gjorde en egen undersökning under sin ”MLB’s domestic violence policy”, bland annat intervjuade man vittnen och Puigs syster. Ligan lät efter undersökningen meddela att ingen påföljd sker då man inte kan styrka att Puig gjort något som anses fel i deras policy.

ikon_nyheter New York Mets har utsett Matt Harvey till startande pitcher till sin öppningsmatch borta mot regerande mästarna Kansas City Royals den 3 april.

ikon_skada2 Tampa Bay Rays closer Brad Boxberger är borta i åtta veckor på grund av en magmuskelskada. Boxberger stod för 41 stycken saves i fjol.

ikon_skada2 Brennan Boesch, outfielder i Boston Red Sox, skadade sin handled i en match mot Tampa Bay Rays och är borta på obestämd tid. Boesch skrev för några månader på ett minor league-kontrakt med Red Sox.

Foto: Keith Allison

 

Visa kommentarerStäng kommentarer

Kommentera!